Wymagania

Serwer pocztowy QmaiLux składa się z elementów oprogramowania napisanego w większości z myślą o systemach uniksowych, w szczególności Linuksach, w związku z tym tak naprawdę jedynym wymaganiem programowym niezbędnym do spełnienia, aby móc uruchomić wszystkie elemenety oferowanego przez nas serwera pocztowego, jest uniksopodobny system operacyjny. Naszą podstawową ofertę zbudowaliśmy w oparciu o uznaną w świecie serwerów dystrybucję Linuksa – Debiana GNU/Linux.

Debiana, tak jak prawie każdego Linuksa charakteryzuje przede wszystkim to, że można go pobrać z sieci i używać bez żadnych opłat licencyjnych w zastosowaniach komercyjnych. Dlatego jeśli nie posiadają Państwo zainstalowanego systemu operacyjnego na serwerze lub z jakiegoś powodu chcą go wymienić na inny, nowszy, bezpieczniejszy, to można to zrobić niejako przy okazji, decydując się na wdrożenie serwera pocztowego QmaiLux.

Tym bardziej, że operacja ta zgodnie z naszą ofertą instalacji i wdrożeń jest całkowicie bezpłatna!

Jeśli natomiast do Państwa dyspozycji pozostaje serwer z zainstalowanym już systemem operacyjnym innym niż Debian GNU/Linux, a preferowaną opcją będzie raczej pozostawienie go, niż wymiana na inny, wówczas przed przyjęciem zlecenia oraz rozpoczęciem wdrożenia dokonamy jego szczegółowej (i bezpłatnej!) analizy pod kątem ewentualnych przeciwskazań, a w razie ich wystąpienia skonsultujemy z Państwem ewentualne alternatywne możliwości przeprowadzenia wdrożenia.

Sprzęt

Konkretne wymagania sprzętowe serwera pocztowego QmaiLux, ze względu na zależność od bardzo wielu czynników i docelowego miejsca pracy serwera, tak naprawdę nie są możliwe do określenia bez każdorazowej szczegółowej analizy danego przypadku. Ogólnie jednak można stwierdzić, że każdy współczesny komputer, nie wspominając już o maszynach typowo serwerowych, całkowicie spełni wymagania sprzętowe jakie stawia system operacyjny oraz oprogramowanie wchodzące w skład pakietu QmaiLux.

Z naszego doświadczenia wynika, że już taka archaiczna dziś konfiguracja jak Pentium 4 1.6 GHz MHz i 1024 MB RAM z powodzeniem jest w stanie obsłużyć pocztę w średniej firmie (kilkadziesiąt skrzynek pocztowych, kilka tysięcy maili wysyłanych i odbieranych dziennie i tyle samo rozpoznanych spamów na dobę). Oczywiście QmaiLux jeszcze lepiej sprawdza się na bardziej potężnych maszynach opartych np. o podwójne czterordzeniowe Xeony i dwucyfrową ilość pamięci RAM. Miliony maili na dobę nie stanowią wówczas dla niego najmniejszego problemu.

Łącze internetowe

Wymagania odnośnie prędkości łącza stałego, z którego będzie korzystał serwer pocztowy QmaiLux są uzależnione wyłącznie od planowanego ruchu generowanego przez pocztę przychodzącą i wychodzącą. Dzięki bardzo wysokiej skuteczności w rozpoznawaniu spamu, sumarycznie niechciane wiadomości będą stanowiły stosunkowo niewielką część całości ruchu generowanego przez serwer i jego użytkowników. Nie trzeba więc przy planowaniu obciążenia brać szczególnie dużej poprawki uwzględniającej ten problem. O czym na pewno warto pamiętać to o konieczności zapewnienia serwerowi godziwego pasma upstream – w kierunku od serwera do internetu. Najlepsze w tym względzie są niewątpliwie łącza symetryczne, gwarantujące takie samo pasmo w obie strony. Rozsądnym minimum w przypadku małych serwerów pocztowych jest upstream rzędu 512kbps. Oczywiście nie ma górnych ograniczeń – im więcej tym lepiej. Jeśli nie są Państwo w stanie zapewnić serwerowi odpowiedniego łącza w siedzibie firmy, to warto rozważyć skorzystanie z naszej oferty na serwery wirtualne, usługi kolokacji lub po prostu wydzierżawić serwer dedykowany.

Bardzo ważną kwestią jest konieczność zapewnienia serwerowi co najmniej jednego stałego publicznego routowalnego adresu IP. Adres ten nie musi byc przypisany bezpośrednio do karty sieciowej serwera, ale serwer musi być pod tym adresem widoczny z zewnątrz na wybranych portach (absolutnym minimum jest port 25), co może zostać zrealizowane w dowolny sposób (np. poprzez przekierowanie na firewallu), a także musi tym (lub innym, ale również spełniającym powyższe warunki) adresem IP wychodzić na świat.

Warto tutaj wspomnieć, że o ile jest technicznie możliwe wykorzystanie do opisanych celów publicznego routowalnego adresu zmiennego, o tyle jest to wyłącznie proszenie się o kłopoty w postaci notorycznych problemów z dostarczaniem poczty do zdalnych serwerów pocztowych – zdecydowanie nie polecamy takiej opcji.

Idealnym rozwiązaniem z kolei jest możliwość wykorzystania więcej niż jednego publicznego stałego routowalnego adresu IP. Gwarantuje to, że bez żadnych problemów będzie można wykorzystać wszystkie oferowane przez pakiet QmaiLux zabezpieczenia antyspamowe oraz jednocześnie pozwoli użytkownikom serwera uniknąć ewentualnych niedogodności związanych np. ze zmianą portu w czytniku poczty na niestandardowy.

Analiza

Zdajemy sobie sprawę, że wiele powyższych kwestii technicznych zostało opisanych zbyt pobieżnie lub w zbyt skomplikowany sposób. A ponieważ każdy przypadek jest inny to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt z nami celem oceny Państwa konkretnej sytuacji. Chętnie wszystko wyjaśnimy i doradzimy. Zapraszamy!